ЗНАЧИМІСТЬ СВОЄЧАСНОГО ВИЯВЛЕННЯ ЕНДОКРИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ У ДІТЕЙ НА ЕТАПІ ПЕРВИННОЇ ЛАНКИ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.X.3.37.2020.4Ключові слова:
ендокринні захворювання, діти, діагностика, первинна ланкаАнотація
Вступ. В умовах реформування сучасної медицини з ендокринною патологією доводиться зустрічатися не тільки дитячим ендокринологам, а й лікарям інших спеціальностей, в першу чергу, лікарям первинної ланки - педіатрам і сімейним лікарям. В даний час зберігається тенденція до збільшення поширеності ендокринної патології у всіх вікових групах дитячого населення України. Мета дослідження. Оцінити частоту та структуру ендокринної патології у дітей на етапі первинної ланки. Матеріали та методи дослідження. В умовах дитячих амбулаторій проконсультовано та обстежено 4273 дитини у віці від 0 до 18 років з експертною оцінкою карт індивідуального розвитку дитини. Дітям оцінювали антропометричні показники, стан щитовидної залози і статевий розвиток. Обстеження всіх дітей на наявність ендокринної патології та підтвердження діагнозу проводили на підставі Наказу МОЗ України № 254 від 27.04.2006 р. «Про затвердження протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю «Дитяча ендокрінологія» і Наказу МОЗ України № 55 від 03.02.2009 р. «Про затвердження протоколів лікування дітей з ендокринними захворюваннями». Результати дослідження. Серед загальної кількості про консультованих дітей ендокринну патологію виявлено у 36,7 %. Діагноз вперше виявленої ендокринної патології підтверджено у 29, 9 % дітей. Серед ендокринної патології перше місце займає ожиріння (39,9 %), друге – патологія щитовидної залози (36,4 %), трете – порушення росту (18,3 %), четверте - порушення статевого розвитку (7,4 %). У 40 % випадків порушення статевого розвитку поєднується з порушенням росту. Встановлено, що лікарями первинної ланки в 40-50 % випадків не проводиться антропометрія дітям взагалі, не оцінюється стан статевого розвитку в 70 % випадків, що призводить до несвоєчасного направлення до дитячого ендокринолога і ускладнює подальше лікування. Висновки. Встановлено високий відсоток дітей з вперше виявленою ендокринною патологією на етапі первинної ланки і несвоєчасного направлення лікарями дітей до дитячого ендокринолога, що пов'язано з відсутністю оцінки лікарями первинної ланки антропометричних показників фізичного розвитку дитини, оцінки щитовидної залози і статевого розвитку.Посилання
.1 Bashnina EB, redaktor. Endokrinnye zabolevaniya u detey i podrostkov: rukovodstvo dlya vrachey[Endocrine Disorders in Children and Adolescents: A Guide for Physicians]. Moskow: GEOTAR-Media; 2017. 416s. (in Russian).
.2 Zelinska NB, Larin OS. Patolohiia shchytopodibnoi zalozy u dytiachoho naselennia Ukrainy [Thyroid disease in the child population in Ukraine]. Klinichna endokrynolohiia ta endokrynna khirurhiia. 2016;3:76-81. (in Ukrainian).
.3 Zelinska NB, Rudenko NH. Dytiacha endokrynolohiia v Ukraini: statystychni pokaznyky za pidsumkamy 2016 roku ta yikh dynamika [Pediatric endocrinology in Ukraine: statistical indicators for 2016 and their dynamics]. Ukrainskyi zhurnal dytiachoi endokrynolohii. 2017; 2: 5-17. (in Ukrainian).
.4 Kuznetsov EV, Zhukova LA, Pakhomova EA, Gulamov AA. Endokrinnye zabolevaniya kak mediko-sotsial'naya problema sovremennosti. Sovremennye problemy nauki i obrazovaniya [Endocrine deseases as medical-social prolem of today] [Internet]. 2017[tsitirovano 2020 Iyul 12];4. Dostupno na: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=26662. (in Russian).
.5 Pro zatverdzhennia Kryteriiv otsinky fizychnoho rozvytku ditei shkilnoho viku [About the statement of Criteria of an assessment of physical development of children of school age]. Nakaz MOZ Ukrainy vid 13.09.2013r. №802 [Internet]. Kyiv: MOZ Ukrainy; 2013 [tsytovano 2018 Kvi 7]. Dostupno na: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1694-13.#Text (in Ukrainian).
.6 Shadrin SA, Statova AV. Endokrinnye aspekty uglublennoy dispanserizatsii podrostkov g.Krasnodara [Clinical and paraclinical features of mucoviscidosis course of children of an early age in the Krasnodar region]. Kubanskiy nauchnyy meditsinskiy vestnik. 2014;7:84-8. doi: 10.25207/1608-6228-2014-7-84-88. (in Russian).
.7 IDF Diabetes Atlas, 7th ed [Internet]. Brussels, Belgium: International Diabetes Federation; 2015[update 2017 Dec 13; cited 2020 Apr 27]. Available from: https://www.idf.org/e-library/epidemiology-research/diabetes-atlas/13-diabetes-atlas-seventh-edition.html
.8 Zelinska NB. Ozhyrinnia v ditei: vyznachennia, likuvannia, profilaktyka. Klinichni praktychni nastanovy Endokrynolohichnoho Tovarystva Chastyna 3 [Obesity in children: definition, treatment, prevention. Clinical Practical Guidelines of the Endocrinological Society Part 3]. Ukrainskyi zhurnal dytiachoi endokrynolohii. 2018;2:54-74. (in Ukrainian).
.9 Worldwide trends in body-mass index, underweight, overweight, and obesity from 1975 to 2016: a pooled analysis of 2416 population-based measurement studies in 128·9 million children, adolescents, and adults. Lancet. 2017;390(10113):2627-42. doi: 10.1016/S0140-6736(17)32129-3.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 I.I. Redko, E.N. Chakmazova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.