АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ВАГІТНИХ: МОЖЛИВОСТІ СУЧАСНИХ БІОПРЕПАРАТІВ ТА ЇХ РОЛЬ В ПРЕВЕНЦІЇ ДЕРМАТО-РЕСПІРАТОРНОГО СИНДРОМУ У НАЩАДКІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24061/2413-4260.XV.2.56.2025.28

Ключові слова:

атопічний дерматит; вагітність; біопрепарати; дермато-респіраторний синдром.

Анотація

Особливо актуальним є розгляд можливостей застосування біопрепаратів з метою корекції атопічного дерматиту у вагітних, оскільки на сьогодні можливості системної терапії для вагітних і жінок, які годують груддю, обмежені через побоювання щодо побічних ефектів, які може мати ненароджена дитина.

Метою даної роботи було проаналізувати можливості сучасних біопрепаратів з позиції ефективності та безпеки їх застосування вагітними жінкам з атопічним дерматитом та з’ясувати їх роль у превенції дермато-респіраторного синдрому у плода.

Матеріали та методи дослідження. Аналіз можливостей сучасних біопрепаратів в терапії атопічного дерматиту у вагітних та лактуючих жінок та їх роль в превенції дермато-респіраторного синдрому у плода проводили на основі пошуку літературних даних на платформі PubMed. Пошук було проведено за такими ключовими словами: pregnant women, atopic dermatitis, biological preparations, monoclonal antibodies, dermato-respiratory syndrome за період з 2020 по 2025 р.

Результати та обговорення. Патофізіологія атопічного дерматиту є складною та багатофакторною. Вона включає генетичні порушення, дефект епідермального бар'єру, змінену імунну відповідь та порушення мікробного балансу шкіри. Новітні методи лікування спираються на дію специфічних молекул, зокрема моноклональних антитіл. Проведений аналітичний огляд дозволив визначити, що серед вищезазначених моноклональних препаратів, що застосовуються для лікування атопічного дерматиту на сьогодні дозволеним до прийому у вагітних та лактуючих є лише дупілумаб. Встановлено, що дупілумаб безпечний під час вагітності та перед зачаттям у жінок з атопічним дерматитом, без істотного підвищення ризику викидня або вроджених вад розвитку порівняно із загальною популяцією. Також, виявлено, що станом на січень 2025 року проводяться дослідження щодо можливостей застосування немолізумабу з метою лікування атопічного дерматиту у вагітних та лактуючих. Щодо інгібіторів Янус-кінази, то на сьогодні ці препарати вважаються суворо протипоказаними до застосування під час вагітності.

Висновки. Серед біопрепаратів, що застосовуються з метою фармакокорекції атопічного дерматиту у вагітних та лактуючих, на сьогодні дозволеним до застосування є лише дупілумаб. Встановлено, що у представлених аналітичних оглядах не висвітлено довгострокових наслідків впливу біопрепаратів на потомство, особливо це стосується неонатальної імунної системи, яка відіграє ключову роль в превенції респіраторного дистрес-синдрому у плода.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-16

Як цитувати

Святенко, Т., Калько, К., Геруш, О., Дудка, Є., & Веля, М. (2025). АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ВАГІТНИХ: МОЖЛИВОСТІ СУЧАСНИХ БІОПРЕПАРАТІВ ТА ЇХ РОЛЬ В ПРЕВЕНЦІЇ ДЕРМАТО-РЕСПІРАТОРНОГО СИНДРОМУ У НАЩАДКІВ. Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина, 15(2(56), 201–206. https://doi.org/10.24061/2413-4260.XV.2.56.2025.28