АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ВАГІТНИХ: МОЖЛИВОСТІ СУЧАСНИХ БІОПРЕПАРАТІВ ТА ЇХ РОЛЬ В ПРЕВЕНЦІЇ ДЕРМАТО-РЕСПІРАТОРНОГО СИНДРОМУ У НАЩАДКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.XV.2.56.2025.28Ключові слова:
атопічний дерматит; вагітність; біопрепарати; дермато-респіраторний синдром.Анотація
Особливо актуальним є розгляд можливостей застосування біопрепаратів з метою корекції атопічного дерматиту у вагітних, оскільки на сьогодні можливості системної терапії для вагітних і жінок, які годують груддю, обмежені через побоювання щодо побічних ефектів, які може мати ненароджена дитина.
Метою даної роботи було проаналізувати можливості сучасних біопрепаратів з позиції ефективності та безпеки їх застосування вагітними жінкам з атопічним дерматитом та з’ясувати їх роль у превенції дермато-респіраторного синдрому у плода.
Матеріали та методи дослідження. Аналіз можливостей сучасних біопрепаратів в терапії атопічного дерматиту у вагітних та лактуючих жінок та їх роль в превенції дермато-респіраторного синдрому у плода проводили на основі пошуку літературних даних на платформі PubMed. Пошук було проведено за такими ключовими словами: pregnant women, atopic dermatitis, biological preparations, monoclonal antibodies, dermato-respiratory syndrome за період з 2020 по 2025 р.
Результати та обговорення. Патофізіологія атопічного дерматиту є складною та багатофакторною. Вона включає генетичні порушення, дефект епідермального бар'єру, змінену імунну відповідь та порушення мікробного балансу шкіри. Новітні методи лікування спираються на дію специфічних молекул, зокрема моноклональних антитіл. Проведений аналітичний огляд дозволив визначити, що серед вищезазначених моноклональних препаратів, що застосовуються для лікування атопічного дерматиту на сьогодні дозволеним до прийому у вагітних та лактуючих є лише дупілумаб. Встановлено, що дупілумаб безпечний під час вагітності та перед зачаттям у жінок з атопічним дерматитом, без істотного підвищення ризику викидня або вроджених вад розвитку порівняно із загальною популяцією. Також, виявлено, що станом на січень 2025 року проводяться дослідження щодо можливостей застосування немолізумабу з метою лікування атопічного дерматиту у вагітних та лактуючих. Щодо інгібіторів Янус-кінази, то на сьогодні ці препарати вважаються суворо протипоказаними до застосування під час вагітності.
Висновки. Серед біопрепаратів, що застосовуються з метою фармакокорекції атопічного дерматиту у вагітних та лактуючих, на сьогодні дозволеним до застосування є лише дупілумаб. Встановлено, що у представлених аналітичних оглядах не висвітлено довгострокових наслідків впливу біопрепаратів на потомство, особливо це стосується неонатальної імунної системи, яка відіграє ключову роль в превенції респіраторного дистрес-синдрому у плода.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.