ПРОМЕНЕВІ МЕТОДИ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ СУДИННИХ АНОМАЛІЙ У ДІТЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.VI.4.22.2016.3Ключові слова:
cудинні пухлини, судинні мальформації, ISSVA класифікація, УЗД, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографіяАнотація
Вступ. Клінічний діагноз судинних аномалій нерідко є складним. Різні інструментальні методи обстеження мають різну інф ормативність в пл ані візуалізації судинних аномалій.
Мета: встановити діагностичну цінність та інформативність різних способів візуалізації судинних аномалій у дітей.
Матеріали і методи. У дослідження включено 194 пацієнта з судинними аномаліями віком від 1 місяця до 16 років. Згідно оновленої класифікації ISSVA 2014 року, судинні аномалії поділяли на судинні пухлини і судинні мальформації (СМ). Судинні пухлини діагностовано у 95 пацієнтів, зокрема, інфантильні гемангіоми (ІГ) м’яких тканин (80,0%), гемангіоми печінки (5,3%), ІГ дихальних шляхів (5,3%), ІГ у складі PHACE синдрому (2,1%), у 7 (7,3%) діагностовано рідкісні судинні пухлини. У 99 пацієнтів діагностовано СМ: лімфатичні мальформації (ЛМ) у 86,8%, вено зні мальформації (ВМ) у 8,1%, у 5,1% дітей к омбіновані СМ.
Результати дослідження. УЗД виконували усім пацієнт ам при первинному звертанні та в динаміці. С тупінь активності ІГ визначали за співвідношенням судин малого діаметру та солідної тканини. КТ з контрастуванням та МРТ виконано у 5,3% пацієнтів з ІГ з нетиповою клінічною картиною та з ураженням дихальних шляхів (9,3%). Для підтвердження діагнозу гемангіом печінки виконано КТ з в/в контрастуванням. У 4,4% пацієнтів з відмежованими кістозними ЛМ виконано лише УЗД, усім іншим пацієнтам проведено МРТ. КТ виконано у 5 (10,2%) дітей з ЛМ голови і шиї та симптомами компресії дихальних шляхів як невідкладну діагностичну процедуру. Для ВМ характерним є утворення флеболітів, які можна виявити як при УЗД, так при рентгенологічному обстеженні, для визначення розповсюдження процесу найбільш інформативним є МРТ. Артеріовенозна мальформація в режимі КДС нагадує ІГ у фазі проліферації. У дітей старшого віку додатково необхідно виконати КТ з к онтрастуванням, за не обхідності – і с елективну ангіографію.
Висновки. Для діагностики судинних аномалій первинним методом дослідження є УЗД. «Золотим стандартом» діагностики СМ з повільним кровотоком є МРТ. Для діагностики СМ з швидким кровотоком інформативним є КТ з в/в к онтрастуванням.
Посилання
.1 Christison-Lagay ER, Fishman SJ. Vascular Anomalies. Surg Clin N Am. 2006;86:393–425.
.2 Dompmartin A, Vikkula M, Boon LM. Venous Malformation: update on etiopathogenesis, diagnosis & management. Phlebology. 2010;25(5):224–235.
.3 Konez O, Burrows PE. Magnetic resonance of vascular anomalies. MagnReson Imaging Clin N Am. 2002;10(2):363-388.
.4 Wassef M, Blei F, Adams D et al. Vascular Anomalies Classification: Recommendations From the International Society for the Study of Vascular Anomalies. Pediatrics. 2015;136(1):e203–e215.
.5 Benzar IM, Poluliakh OK. Otsinka klinichnoi aktyvnosti ta efektyvnosti likuvannia infantyl'nykh hemanhiom z dopomohoiu ul'trazvukovoho skanuvannia [Evaluation of clinical activity and efficacy of treatment of infantile hemangiomas using ultrasound scanning]. Neonatolohiia, khirurhiia ta perynatal'na medytsyna. 2014;IV(3):208–213 (in Ukrainian).
.6 Legiehn GM, Heran MKS. A Step-by-Step Practical Approach to Imaging Diagnosis and Interventional Radiologic Therapy in Vascular Malformations. Semin Intervent Radiol. 2010;27(2):209–231.
.7 Burrows PE, Mulliken JB, Fishman SJ. Radiological Imaging in Vascular Malformations In: Mulliken & Young’s Vascular anomalies Hemangiomas and Malformations. 2nd ed. Oxford University Press.2013;392–479.
.8 Dubois J, Alison M. Vascular anomalies: what a radiologist needs to know. PediatrRadiol. 2010;40(6):895–905.
.9 Trop I, Dubois J, Guibaud L, Beaudoin G. Soft-tissue venous malformations in pediatric and young adult patients: diagnosis with Doppler US. Radiology. 1999;212(3):841–845.
.10 Moukaddam H, Pollak J, Haims AH. MRI characteristics and classification of peripheral vascular malformations and tumors. Skeletal Radiology. 2009;38(6):535-547.
.11 Flors L, Leiva-Salinas, Maged IM, Norton PT, Matsumoto AH, Angle JF, Bonatti HM, Whan Park A, Ahmad EA, Bozlar U, Housseini AM, Huerta TE, Hagspiel KD. MR imaging of soft-tissue vascular malformations: diagnosis, classification, and therapy follow-up. RadioGraphics. 2011;31(5):1340-1341.
.12 Legiehn GM, Heran MK. Venous malformations: classification, development, diagnosis, and interventional radiologic management. RadiolClin North Am. 2008;46:545–597.
.13 Bittles MA, Sidhu MK, Sze RW, Finn LS, Ghioni V, Perkins JA. Multidetector CT angiography of pediatric vascular malformations and hemangiomas: utility of 3-D reformatting in differential diagnosis. Pediatr Radiol. 2005;35(11):1100-1106.
.14 Legiehn GM, Heran MKS. A Step-by-Step Practical Approach to Imaging Diagnosis and Interventional Radiologic Therapy in Vascular Malformations. Semin In tervent Radiol. 2010;27(2):209–231.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 I. Benzar, A. Morkovkina, Raad Tammo

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.