КЛІНІЧНІ ТА ГЕМАТОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ БЫЦИТОПЕНІЇ У ДІТЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.V.4.18.2015.12Ключові слова:
біцітопенія, панцитопенія, селезінкаАнотація
Кров складається з рідкої частини плазми і розташованих в ній формених елементів (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів). З обсягу крові на частку формених елементів доводиться 40-45%, на частку плазми 55-60%. Цитопения - це патологічний стан, для якого характерне зниження якого-небудь одного з елементів циркулюючої крові (лейкоцити, тромбоцити і еритроцити), панцитопенія - це стан, що характеризується зниженням складу всіх елементів, а біцітопенія - це зниження двох елементів крові, які формують її складу . Обумовлюються дані стану гіпоплазією - зменшенням кількості тканини або клітинних елементів органу, або аплазією - припиненням або порушенням регенерації формених елементів. При панцитопенії і біцітопеніі страждають лімфатична, імунна і кровотворна системи. Патологічному процесу серед органів піддаються лімфовузли, кістковий мозок, селезінка і лімфоїдні тканини. Найчастіше він супроводжується гіперплазією, дисплазією, некрозом тканин і органів, дегенерацією.
Метою цього дослідження було вивчення клінічних та гематологічних показників у дітей з біцітопеніей.
Дослідження проводилося в період з січня по березень 2012 року в навчально-дослідної клініці імені Султана Сулеймана. Для виконання поставленої нами задачі в дослідження було включено тисячі двісті сімдесят два хворих у 58 (4,56%) яких була виявлена біцітопенія. Вік хворих коливався від 2 до 7 років. Хлопчиків було 30 (51,7%), дівчаток 28 (48,3%).
Всім хворим проводилися детальні дослідження гемограми, дослідження мазка периферичної крові, біохімічні аналізи крові (сечовина, креатинін, ALT, AST, LDH, електроліти сірки, коллестерол, тригліцериди і тд.). Дані дослідження поєднувалися з застосуванням інших лабораторних та інструментальних методів оцінки стану хворих. Хворим з біцітопеніей з нез'ясованою етіологією і при виявленні в мазку периферичної крові злоякісних клітин або клітин з підозрою на малигнизацию проводилася аспірація спинномозкової рідини.
При надходженні хворих у клініку основними скаргами були: у 27 (22%) швидка стомлюваність, у 21 (17,1%) підвищена температура, у 10 (8,1%) кашель, болі в горлі, інфекції верхніх дихальних шляхів, у 10 (8,1%) болі в кістках, у 9 (7,3%) біль у животі, нудота, у 9 (7,3%) кровопедтекі шкіри, у 7 (5,7%) хворих кровотеча, у 4 (3 , 3%) м'язові болі, у 4 (3,3%) припухлість на шиї, в пахвових областях, у 2 (1,6%) висип, а також такі скарги як тремтіння, втрата свідомості, відставання в розвитку, посилене серцебиття, набряклість в яєчках, жовтушність шкіри були в одного хворого (0,8%). Основними клінічними проявами хворих з біцітопеніей були наступні: у 28 (18,3%) блідість, у 22 (14,4%) лімфаденопатія, у 22 (14,4%) спленомегалія, у 19 (12,4%) підвищена температура, у 18 (11,8%) гепатомегалія, у 17 (11,1%) гіперемія гортані, інфекція верхніх дихальних шляхів у вигляді тонзилярна гіпертрофії, у 12 (7,8%) екхімоз, у 2 (1,3%) була виявлена висип. При виявленні в мазку у 51,7% хворих злоякісних клітин або атипових клітин з підозрою на малигнизацию, у 13,8% вірусної обсіменіння, у 6,9% гіперсегментації нейтрофілів і макроцитоза, у 27,6% дітей у мазку периферичної крові не було виявлено ніяких патологічних змін. Виявлені патологічні зміни в мазку периферичної крові у 72,4% (п = 42) хворих при визначення етіології біцітопеніі показала статистичну достовірність (р <0,05%). У 93,3% хворих, з виявленими в мазку крові злоякісних або атипових клітин, в анамнезі була виявлена злоякісна хвороба, що також виявила статистичну достовірність (р <0,05%).
При дослідженні мазка периферичної крові у 51,7% хворих були виявлені злоякісні клітини або атипові клітини з підозрою на малигнизацию і при подальшому обстеженні у 71,79% цих дітей були виявлені гострий лімфобластний і гострий мієлобластний лейкоз. Проведення дослідження мазка периферичної крові у хворих з біцітопеніей має особливу роль при постановці діагнозу злоякісних захворювань.
Посилання
.1 Krasnov MV. Zhelezodeficitnye anemii u detej [Iron deficiency anemia in children]. Prakticheskaja medicina. 2006;19:4-6 (in Russian).
.2 Memon S, Shaikh S, Nizamani MA. Etiological spectrum of pancytopenia based on bone marrow examination in children. Jcoll physicians surg. Pak. 2008;18(3):163-167.
.3 Zeb Jan A, Zahid B, Ahmad S, Gul Z. Pancytopenia in children: A 6-year spectrum of patients admitted to Pediatric Department of Rehman Medical Institute, Peshawar. Pak J Med Sci. 2013;29:1153-1157.
.4 Shano Naseem, Ram Kumar Marwaha, Neelam Varma, Reena Das et al. Pediatric patients with bicytopenia/pancytopenia: Review of etiologies and clinico-hematological profile at a tertiary center. İndian Journal of pathology and microbiology. 2011;54(1):75-80.
.5 Bates I, Bain BJ. Approach to diagnosis and classification of blood diseases. In: Lewis SM, Bain BJ, Bates I, editors. Dacie and Lewis Practical Haematology. 10th ed. Philadelphia, Churchill Livingstone; 2006.609-624.
.6 Boxer L, Dale DC. Neutropenia: causes and consequences. Semin Hematol. 2002;39:75-81.
.7 Bennett C, Hsu K, Look AT. Myeloid leukemia, myelodysplasia and myeloproliferative disease in children. Nathan and Oski's Hematology of Infancy and Childhood, Philadelphia, Saunders. 2003;2:1167-1196.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 A. A. Abdullayev
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.