ПІДГОТОВКА ЕНДОМЕТРІЮ ДО ІМПЛАНТАЦІЇ В ЖІНОК РЕПРОДУКТИВНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.V.3.17.2015.16Ключові слова:
безпліддя, ендометрій, підготовка до імплантації, вакуум аспіраціяАнотація
Вступ. Незважаючи на успіхи, досягнуті завдяки широкому застосуванню методів допоміжних репродуктивних технологій, безпліддя у шлюбі залишається однією з найбільш актуальних проблем сучасної медицини. На думку фахівців, провідне місце в структурі жіночого безпліддя займає трубно-перитонеальна форма (60-70%). Друге місце займає ендокринна форма безпліддя (20-25%). У 5-7% випадків причину інфертильності визначити не вдається - це так зване «ідіопатичне безпліддя». Це пов'язано з неможливістю виявити всі порушення репродуктивної системи сучасними методами діагностики. Щодо підготовки ендометрію до імплантації, єдиної думки поки не існує. Більшість авторів пропонують використання естрогенів і прогестерону в циклічному режимі у якості основної терапії-реабілітації, яка впливає абсолютно на всі функції ендометрію від проліферації до модулювання імунної відповіді. Але в деяких випадках ендометрій неадекватно відповідає на гормональну стимуляцію або навіть є резистентним, що пояснює причини самовільних абортів, невдалих циклів екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), відсутності вагітності після лікування синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ) шляхом лапароскопії.
Метою дослідження була розробка оптимального методу підготовки ендометрію до імплантації у жінок репродуктивного віку.
Матеріали та методи. Проведено обстеження 60 жінок репродуктивного віку, які звернулися з проблемою безпліддя. Всі обстежені жінки, з «неадекватним» ендометрієм, були розділені на дві групи I і II, залежно від проведеної підготовки ендометрію до імплантації. I групу (основну) склали 30 жінок, яким застосовувалася вакуумна аспірація порожнини матки. II групу (порівняння) склали 30 жінок, яким проводилася гормональна (естрадіолу валерат) підготовка ендометрію.
Для визначення критеріїв включення і виключення «неадекватного» ендометрію проводили загальносоматичне та гінекологічне обстеження жінок, ультразвукове дослідження органів малого тазу, аспіраційну пайпель-біопсію з наступним гістологічним дослідженням матеріалу, визначення вмісту гормонів в крові: фолікулостимулюючого гормону, лютеїнізуючого гормону, естрадіолу, прогестерону, пролактину, тестостерону, кортизолу.
Результати дослідження. Порушення менструального циклу спостерігалися в 56,6% жінок у І гр. і 63,3% у II гр .; невиношування вагітності - у 26,7% і 33,3%, повторні невдалі спроби ЕКЗ – у 16,7% і 23,3%, ендоскопічні оперативні втручання на внутрішніх статевих органах (сальпінголізіс, сальпінгостомія, сальпінгопластіка, фімбріопластіка, резекція яєчників, феністрація капсули яєчників, міомектомія) – у 33,3% і 26,7% відповідно.
У крові пацієнток з «неадекватним» ендометрієм було виявлено статистично значуще збільшення вмісту естрадіолу (р <0,01). Достовірних відмінностей у вмісті інших гормонів виявлено не було (р˃0,05). Результати гістологічного дослідження показали, що в I гр. у 15 (50%), а в II гр. у 17 (56,6%) жінок ендометрій відповідав фазі менструального циклу; у 12 (40%) в I гр. і у 10 (33,3%) в II гр. було виявлено залозисту гіперплазію ендометрію і у 3 (10%) в I гр. і 3 (10%) в II гр. - поліп ендометрію. Таким чином, у 53,3% жінок були відсутні гістологічні зміни в ендометрії.
З 30 жінок I групи, яким проводилася вакуумна аспірація, вагітність протягом 6 місяців настала у 25 (83,3%) жінок, і в 23 (92%) випадках вагітність завершилися народженням доношених дітей з оцінкою за шкалою Апгар 7-9 балів із масою тіла 3150,0 ± 240,0 г, у 2 (8%) - мали місце передчасні пологи, що достовірно відрізнялося від II групи жінок, яким проводилася гормональна підготовка ендометрію - вагітність протягом 6 місяців наступила в 10 (33,3% ) жінок, у 8 (80%) випадках вагітність закінчилася пологами на 37 тижні гестації і в 2 випадках вагітність завершилася самовільним абортом (р <0,01).
Висновки. У ході дослідження було встановлено, що достовірно частіше спостерігається настання вагітності у пацієнток з «неадекватним» ендометрієм, яким проводилася підготовка ендометрію до імплантації шляхом використання вакуумної аспірації, порівняно з жінками, яким була проведена гормональна підготовка ендометрію.
Посилання
.1 Suhih. GT, Nazarenko TA editors. Besplodnyj brak. Sovremennye podhody k diagnostike i lecheniju: rukovodstvo [A fruitless marriage. Modern approaches to diagnosis and treatment: a guide]. 2-e izd. ispr. i dop. Moskow: GJeOTAR-Media, 2010.784 p. (in Russian).
.2 Ivaniuta LI, Ivaniuta SO. Neplidnist' u shliubi. Zdobutky ta perspektyvy [Infertility in marriage. Achievements and Perspectives]. Kyiv: Nova medytsyna. 2005; 2:22–25 (in Ukrainian).
.3 Kelljet EP, Shurshalina AV, Korneeva IE. Rol' jendometrija v neudachah realizacii reproduktivnoj funkcii. Problemy reprodukcii. [The role of the endometrium in the failure of the realization of reproductive function. Reproduction problems]. 2010; 2:16-20. (in Russian).
.4 Hiul'mamedova ID, Dotsenko OS, Savchenko IV, Hiul'mamedova OA. Suchasni pohliady na diahnostyku ta korektsiiu implantatsiinoi retseptyvnosti endometriiu (ohliad literatury) [Current views on the diagnosis and correction retseptyvnosti implantation endometrium (literature review)]. Tavrycheskyi medyko-byolohycheskyi vestnyk. 2013;16(2(62)):169-175(in Ukrainian)..
.5 Shurshalina AV, Demura TA. Morfo-funkcional'nye perestrojki jendometrija v «okno implantacii» [Morpho-functional rearrangements of the endometrium in the "implantation window"]. Akusherstvo i ginekologija. 2011;7(2):9–13. (in Russian).
.6 Yuz'ko OM, Yuz'ko TA. Klinichno-statystychnyi analiz vykorystannia v Ukraini dopomizhnykh reproduktyvnykh tekhnolohii dlia likuvannia bezpliddia [Clinical and statistical analysis used in Ukraine assisted reproductive technologies for infertility treatment]. Bukovyns'kyi medychnyi visnyk. 2011;15(3(59)):135-137. (in Ukrainian).
.7 Achache H, Revel A. Endometrial receptivity markers, the journey to successful embryo implantation. Hum. Reprod. Update. 2006;12(6):731–746.
.8 Dastidar KG, Dastidar SG. Dynamics of endometrial thickness over time: a reappraisal to standardize ultrasonographic measurements in an infertility program. Fertil. Steril. 2003;80(1):213-215.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 M. O. Scherbina, O. V. Tkacheva, O. I. Skorbach
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.