ХРОНОБІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ РІВНЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ У ШКОЛЯРІВ ІЗ АРТЕРІАЛЬНОЮ ПЕРЕДГІПЕРТЕНЗІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.XII.1.43.2022.7Ключові слова:
артеріальний тиск; артеріальна передгіпертензія; школярі; добові коливання рівня артеріального тиску.Анотація
Вступ. Артеріальний тиск має значні добові коливання, досягаючи в певні години доби своїх мінімальних та максимальних значень. Для повноцінної характеристики артеріальної гіпертензії останніми роками най- частіше використовують метод добового моніторування артеріального тиску, який дає змогу визначити форми захворювання (лабільну і стабільну), циркадіанні ритми артеріального тиску і його варіабельність. Застосування цього методу в дітей може бути навіть більш важливим, ніж у дорослих.
Мета дослідження - оцінити хронобіологічні аспекти рівня артеріального тиску у школярів із артеріаль- ною передгіпертензією.
Матеріал та методи доcлідження. Обcтежено54 дитини шкільного віку, яких розподілили на такі групи: основну групу склали 24 дитини з артеріальною передгіпертензією (високим артеріальним тиском) та контр- ольну групу –30 дітей із нормальним рівнем артеріального тиску.
Хронобіологічні аспекти рівня артеріального тиску у школярів оцінювали за допомогою проведення добово- го моніторингу артеріального тиску. Пристрій для добового вимірювання артеріального тиску забезпечував тривалий запис коливань артеріального тиску в умовах звичайної добової активності та під час сну пацієнта.
Статистична обробка отриманих даних проводилася з використанням програм Microsoft Office Exсel та Statistica 10.0.
Результати дослідження. При оцінці особливостей часових індексів артеріального тиску в обстежених дітей встановлено, що у дітей із передгіпертензією систолічний артеріальний тиск найчастіше піднімався в нічний час.
Порівнюючи особливості добових коливань артеріального тиску між дітьми із передгіпертнезією та ді- тьми з контрольної групи, було виявлено певні відмінності, якіспостерігалися в кривих систолічногоартері- ального тискуідіастолічногоартеріального тиску, особливо в нічний час.
Під час оцінки варіабельності середньодобового, середньоденного та середньонічного рівнів систолічного артеріального тиску і діастолічного артеріального тиску в дітей по групам виявлено, що у дітей із перед- гіпертензією варіабельність систолічного артеріального тиску та діастолічногоартеріального тиску віро- гідно нижча, ніж у дітей із контрольної групи.
Додатково оцінено особливості добового коливання середнього артеріального тиску, тому що він одночас- но враховує добові коливання як систолічногоартеріального тиску, так і діастолічногоартеріального тиску. Провівши Т-тест виявлено, що в дітей з передгіпертензією рівень середнього артеріального тиску був віро- гідно вищим (p<0,05) у порівнянні з дітьми із контрольної групи.
Висновки.
1. У дітей із передгіпертензією спостерігається феномен зниження варіабельності артеріального тиску (особливо в нічний час), що можна розцінювати як фактор ризику розвитку артеріальної гіпертензії.
2. Виходячи із наявності вірогідної різниці у показниках добових коливань середньогоартеріального тиску між дітьми із контрольної групи та дітьми із передгіпертензією, у останніх відмічається збільшення дина- мічного навантаження на стінку судин, що може призводити до уповільнення швидкості кровотоку в капіляр- ному руслі та також виступати предиктором подальшого формування артеріальної гіпертензії.
Посилання
Mozaffarian D, Benjamin EJ, Go AS, Arnett DK, Blaha MJ, Cushman M,etal. Heart DiseaseandStroke Statistics-2016 Update: A Report Fromthe American Heart Association. Circulation [Internet]. 2016[cited 2022 Jan 12];133(4):e38-360.Available from:https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/ CIR.0000000000000350?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%20 0pubmeddoi: 10.1161/CIR.0000000000000350
Сенаторова ГС, редактор. Артеріальна гіпертензія у дітей. Харків: Планета-Принт; 2018. 103 с.
Иванько ОГ, Пидкова ВЯ, Недельская ЕВ, Кизима НВ, Круть АС, Пащенко ИВ, и др. Гендерные осо- бенности артериальной гипертензии у подростков в ходе выполнения программы упражнений на вело- тренажере. Международный журнал педиатрии, акушерства и гинекологии. 2013;4(1):29.
Іванько ОГ, Підкова ВЯ, Пащенко ІВ, Круть ОС, Кизима НВ, Недельська ЄВ, та ін. Досвід фізичної реабілітації підлітків із первинною артеріальною гіпертензією в умовах навчального закладу. Здоровье ребенка. 2012;3:44-8. doi: https://doi.org/10.22141/2224-0551.0.3.38.2012.100658
Muntner P, Carey RM, Gidding S, Jones DW, Taler SJ, Wright JT Jr,etal. Potential US Population Impactofthe 2017 ACC/AHA High Blood Pressure Guideline. Circulation. 2018;137(2):109-18. doi: 10.1161/ CIRCULATIONAHA.117.032582
Марушко ЮВ, Гищак ТВ. Аналіз і перспективи клінічних рекомендацій ААР (2017) скринінгу і контролю високого артеріального тиску у дітей та підлітків. Современная педиатрия. 2018;4:27-39. doi: 10.15574/SP.2018.92.27
Гищак ТВ, Марушко ЮВ. Фази адаптації у дітей із первинною артеріальною гіпертензією. Совре- менная педиатрия. 2016;7:88-93. doi: 10.15574/SP.2016.79.88
Timmis A, Townsend N, Gale C, Grobbee R, Maniadakis N, Flather M, etal. European Society of Cardiology: Cardiovascular Disease Statistics 2017. EurHeart J. 2018;39(7):508-79. doi: 10.1093/eurheartj/ ehx628
Марушко ЮВ, Марушко ТВ, редактори. Кардіологія дитячого віку: навч. посіб. Київ-Хмельниць- кий: Приватна друкарня ФО-П Сторожук ОВ; 2018. 528с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.