РАННЯ РЕАБІЛІТАЦІЯ КРИТИЧНОЇ ІШЕМІЇ ЯЄЧКА У ДІТЕЙ З ЙОГО ГОСТРИМ ПЕРЕКРУТОМ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.XI.4.42.2021.7Ключові слова:
перекрут яєчка; рання реабілітація; критична ішемія; діти.Анотація
Резюме.
Вступ. Гострий перекрут яєчка – ургентний стан, який характеризується провертанням та скручуванням сім’яного канатика разом із судинами, що знаходяться у ньому навколо вертикальної або горизонтальної осі. Виникнення цього стану призводить до ішемізації яєчка, та у разі відсутності своєчасної медичної допомоги – до втрати органу. У разі виконання операції у терміни 6-12 годин шанс дитини на повне одужання зменшується до 70 %. Строк від 12 годин до 24 годин залишає лише 20 % шансу на збереження статевої гонади. Після 24 годин після початку захворювання шансу на збереження життєздатності органу майже немає.
Мета дослідження - оптимізація ранньої реабілітації критичної ішемії яєчка у дітей з його гострим перекрутом.
Матеріал та методи дослідження. За період з 2010 р. по 2021 р. спостерігали та лікували 54 дитини, хворих на перекрут яєчка. У перші 6 годин від початку захворювання до стаціонару поступило 8 дітей, у строк 6,1-12 годин до лікарні звернулося 8 пацієнтів, у період 12,1-16 годин – 11 хворих, у термін 16,1-24 години – 16 хворих, та 11 пацієнтів – у строк понад 24 години.
Усі хворі з перекрутом яєчка поступали до стаціонару в ургентному порядку, загальний стан їх оцінювався як "середньої тяжкості", час до оперативного втручання було обмежено (до 1 години з моменту госпіталізації). Тому обстеження пацієнтів було мінімізовано загальним аналізом крові, загальним аналізом сечі (83,3 %), визначенням групи крові та Rh-фактора, вимірюванням артеріального тиску.
Яєчко було верифіковане як життєздатне у 12 дітей (22,2 %). У 22 хворих (40,8 %) був діагностований некроз яєчка, їм була виконана орхофунікулектомія. У 20 хлопців
(37 %) було діагностовано критичну ішемію враженого яєчка.
Усіх хворих було прооперовано. В усіх випадках операцію починали не пізніше за годину з моменту госпіталізації. Крізь паховий доступ операція була проведена 45 дітям (83,3 %) та у 9 хворих (16,7 %) використовували трансскротальний доступ. У випадках життєздатного яєчка виконували деторсію гонади та орхіопексію. Усі діти, яким виконали органовидаляючу операцію за рахунок некрозу яєчка, поступили до стаціонару у термін пізніше 16 годин з початку захворювання. Усім хлопцям з критичною ішемією яєчка під час операції проводили реабілітаційні заходи.
Результати дослідження. Серед дітей з критичною ішемією яєчка повне одужання спостерігали у 10 пацієнтів (52,6 %). Діти, які поступили до стаціонару у термін 6-12 годин від початку захворювання були виписані з відділення на 5-7 добу після операції. У двох дітей (10,5 %) з цієї групи пацієнтів у подальшому спостерігався аутоліз яєчка. Серед дітей, які звернулися за допомогою від 12 до 16 годин після початку захворювання, повне одужання відмічалося у 2 пацієнтів (10,5 %). Аутоліз яєчка у післяопераційному періоді спостерігали у 5 хворих (26,3 %).
Висновки. 1. Критична ішемія яєчка за його гострим перекрутом спостерігається у 35,2 % дітей. 2. Ранні реабілітаційні заходи у дітей з критичною ішемією яєчка за його гострим перекрутом включають сукупність консервативних та операційних підходів, які виконують у передопераційному, інтраопераційному та ранньому післяопераційному періоді. 3. Своєчасне та повноцінне виконання реабілітаційних заходів дозволяє покращити результати оперативного лікування та зберегти уражене яєчко з критичною ішемією у 50% пацієнтів.
Посилання
.1 Kalinina SN , Fesenko VN, Burlaka OO, Moshirev MV, Aleksandrov MS, Madzhidov SA, ta i`n. Taktika lecheniya bol`ny`kh pri perekrute yaichka [Tactics of treatment of patients with testicular torsion]. Urologicheskie vedomosti. 2019;9(1):5-10. (in Russian).
.2 Portnov A. Perekrut yaichka. Ya zhivu! Zdorovo! [Testicular torsion. I live! Wow!] [Internet]. 2020[obnovlenie 2021 Okt 17; czitirovano 2021 Noya 4]. Dostupno: https:// ilive.com.ua/health/perekrut-yaichka_75036i15945.html
.3 Derchi LE, Bertolotto M, Valentinj M, Simonato A. Ostry`e zabolevaniya organov moshonki (sindrom ostroj moshonki) [Acute diseases of the scrotum organs (acute scrotal syndrome)]. RH [Internet]. 2017[czitirovano 2021 Sen 6]. Dostupno: https://rh.ua/ru/statti/ostrye-zabolevaniya-organov-moshonki-sindrom-ostroj-moshonki/ (in Russian).
.4 Salopenkova AB, Proshhenko YaN. Diagnostika ishemii yaichka u detej [Diagnostics of testicular ischemia in children]. Detskaya khirurgiya. 2015;19(6):46-50. (in Russian).
.5 Shormanov IS, Shhedrov DN, Vorchalov MM. Zavorot yaichka u detej [Testicular volvulus in children]. Yaroslavl`: Avere Plyus; 2013. 46s. (in Russian).
.6 Voronyuk GM, By`chkov VA, Kirpatovskij ID, Gerasimova SYu, Komar` VI, Kuczkaya SV, i dr. Ostry`e zabolevaniya organov moshonki u detej i podrostkov: klinika, operativnoe lechenie, rezul`taty` katamnesticheskogo nablyudeniya [Acute diseases of the scrotum organs in children and adolescents: clinical presentation, surgical treatment, follow-up results]. Pediatriya. Zhurnal im. G. N. Speranskogo. 2008;87(1):90-4. (in Russian).
.7 Yudin YaB, Ibatulin IA, Sakharovskij AF. O prichinakh ostry`kh porazhenij gidatid yaichka i ego pridatka [About the causes of acute lesions of the testicular hydatid and its epididymis]. Urologiya i nefrologiya. 1982;4:31-5. (in Russian).
.8 Bely`j LE. Invertedtestis: pathogenesis, diagnostics, treatment. Sibirskoe mediczinskoe obozrenie. 2011;2:11-7.
.9 By`chkov VA, Kirpatovskij ID, Voronyuk GM, Komar VI, Bagdasaryan AG, Bachu M Rafik. Otdalenny`e rezul`taty` khirurgicheskogo lecheniya ostry`kh zabolevanij yaichek u detej [Long-term results of surgical treatment of acute testicular diseases in children]. Trudny`j paczient. 2006;6(4):31-6. (in Russian).
.10 Avrasin AL, Rumyanczeva GN, Kartashyov VN, Chimegne Zhil`ber izobretateli; Gosudarstvennoe uchrezhdenie Tverskaya gosudarstvennaya mediczinskaya akademiya, patentosobstvennik [Method for preventing recurrence of testicular torsion and prevention of testicular torsion in children and adolescents]. Sposob predotvrashheniya reczidiva perekruta yaichka i profilaktiki perekruta yaichka u detej i podrostkov. Patent RF 2231306 С1. 2004 Iyun 27. (in Russian).
.11 Nechiporenko NA, Nechiporenko AN. Neotlozhnye sostoyaniya v urologii [Emergencies in urology]. Minsk: Vyshehjshaya shkola; 2012. s.273-81. (in Russian).
.12 Veselyi SV, Veselyi MIu, vynakhidnyky; Donets'kyi natsional'nyi medychnyi universytet patentovlasnyk. Sposib profilaktyky perekruta yaiechka ta zapobihannia retsydyvu perekruta yaiechka u ditei [A method of preventing testicular torsion and preventing recurrence of testicular torsion in children]. Patent Ukrainy №122924. 2018 Sich 25. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.