ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТАБОЛІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ПРИ ФОРМУВАННІ ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОЇ ФУНКЦІЇ НА ТЛІ ОЖИРІННЯ У ДІВЧАТ-ПІДЛІТКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.XI.4.42.2021.5Ключові слова:
порушення менструальної функції; ожиріння у дівчат-підлітків; інсулінорезистентнісь; метаболічний синдром.Анотація
Вступ. На сьогодні четверта частина населення економічно розвинутих країн світу має масу тіла, що на 15 % перебільшує нормативні значення. За даними різних авторів, своєчасне настання менархе в жінок із різними формами ожиріння й порушеннями репродуктивної функції спостерігається лише в 31 % випадків.
При ожирінні має місце резистентність до інсуліну, результатом якої є гіперінсулінемія. Основна причина зв'язку інсулінорезистентності з порушеннями в репродуктивній сфері полягає в специфічній дії інсуліну на яєчники. Інсулін пригнічує апоптоз, зв'язуючись з рецепторами різноманітних факторів росту, що сприяє тривалому існуванню атрезуючих фолікулів. У патогенезі метаболічного синдрому, поряд з розвитком гіперінсулінемії та інсулінорезистентністі, значна роль належить дисбалансу адипоцитокінів, одним з яких є адипонектин.
Мета дослідження. Провести аналіз метаболічних процесів при формуванні порушення менструальної функції на тлі ожиріння у дівчат-підлітків, для вдосконалення у них методів діагностики розладів менструальної функції.
Матеріал і методи дослідження. Проведено клініко-лабораторне обстеження дівчаток-підлітків віком 12-18 років: 79 з ожирінням та порушенням менструальної функції (основна група); 31 – з нормальною масою тіла та регулярним менструальним циклом (контрольна група).
Методи дослідження: загальноклінічні, біохімічні (визначалися показники ліпідного та вуглеводного обмінів), інструментальні (УЗД), статистичні.
Результати дослідження. Встановлено, що в основній групі у 53,3 % перша менструація з’явилася після 14 років, затримка менструації – від 42 днів до 6 днів, тривалість 2,1 ± 0,05 днів, що достовірно коротше, обсяг 10,2 ± 0,05; 0,4 бала (в середньому 1-2 прокладки в день) достовірно нижче (p<0,05) порівняно з дівчатками контрольної групи.
При аналізі результатів УЗД гіпоплазія матки спостерігалась майже у кожної другої дівчинки у основній групі – 36 (45,46 %).
Встановлено гіперлептинемію і лептинрезистентність при ожирінні І ст. 34,8 ±1,75 при ожирінні ІІ ст. 37,15±2,12, при ожирінні ІІІ ст. 40,64±2,0. У контрольній групі 14,35 нг/мл, p<0,01.
Гіперлептинемія у основній групі супроводжується гиперінсулінемією у 26 % і інсулінорезистентністю. Встановлено взаємозв’язок низьких значень адипонектину з підвищеним індексу маси тіла у пацієнток основної групи, що підтверджено результатами кореляційного аналізу (адипонектин & індекс маси тіла: ρ = - 0,74).
Аналіз отриманих результатів виявив зниження показника Адипонектин/Лептин в основній групі в 4,3 рази. Грунтуючись на власних результатах можна вважати моделі Адипонектин / Лептин і HOMA-AD точнішими для визначення інсулінорезистентності.
Висновки. 1. Встановлено, зміни менструального циклу у дівчат з надмірною масою тіла. 2. Асоційованість порушення секреції адипокінів характеризується гіперлептинемією, лептинрезистентністю, зниженням індексу Адипонектин / Лептин і гіпоадипонектинемією, яка в поєднанні з інсулінорезистентністю, свідчить про участь адипокінів в ґенезі олігоменореї. 3. В алгоритм ведення підлітків з порушенням менструальної функції на фоні ожиріння необхідно включити обчислення показників Адипонектин / Лептин і HOMA-AD (гомеостатична модель оцінки – адипонектин), що дозволить уникнути гіпердіагностики інсулінорезистентності.
Посилання
.1 Fux Otta C, Fiol de Cuneo M, Szafryk de Mereshian P. Polycystic ovary syndrome: physiopathology review. Rev Fac Cien Med Univ Nac Cordoba. 2013;70(1):27-30.
.2 Barbieri RL. The endocrinology of the menstrual cycle. Methods Mol Biol. 2014;1154:145-69. doi: 10.1007/978-1-4939-0659-8_7
.3 Levenets' SO, Nach'otova TA, Perevozchykov VV. Poshyrenist' rozladiv funktsii statevoi systemy sered suchasnykh divchatok ta divchat–pidlitkiv ta chynnyky ryzyku yikh vynyknennia[Prevalence of sexual dysfunction among modern girls and adolescent girls and risk factors for their occurrence]. Pediatriia, akusherstvo ta hinekolohiia. 2010;6:94-6. (in Ukrainian).
.4 Nach'otova TA, Shelud'ko OIu. Kompleksna nehormonal'na terapiia pry vtorynnii amenorei u divchatok-pidlitkiv [Combined nonhormonal therapy of adolescent girls with secondary amenorrhea]. Zdorovye zhenshchiny. 2015;7:157-9. (in Ukrainian).
.5 Tatarchuk TF. Islamova AO. Priroda v sokhranenii reproduktivnogo zdorovia zhenshchiny [Nature in preserving the reproductive health of women]. Reproduktivnaya endokrinologiya. 2013;14:38-48. (in Russian).
.6 Avksenova MN. Vliyaniye ozhireniya na razvitiye menstrualnoy disfunktsii. gormonalnyye pokazateli. lipidnyy obmen u reproduktivno-sposobnykh zhenshchin [Impact of obesity on the development of menstrual dysfunction, hormonal parameters, lipid metabolism in fertile women]. [avtoreferat]. Sankt-Peterburg; 2011. 20 s. (in Russian).
.7 Mankovskiy BN. Insulinorezistentnost: mekhanizmy formirovaniya i vozmozhnyye puti korrektsii [Insulin resistance: mechanisms of formation and possible ways of correction]. Ratsionalnaya farmakoterapіya. 2007;2:59-64. (in Russian).
.8 Hermanov VT, redaktor. Aktual'ni problemy akusherstva i hinekolohii, klinichnoi imunolohii ta medychnoi henetyky: zb. nauk. prats'. Kyiv-Luhans'k; 2012. Vyp. 23. Levenets SA, Nachetova TA. Chastota klynycheskykh pryznakov patolohycheskoho techenyia pubertata u devochek s vtorychnoi amenoreei [Frequency of clinical signs of pathological course of puberty in girls with secondary amenorrhea]. s.163-70. (in Russian).
.9 Pastore LM, Williams CD, Jenkins J, Patrie JT. True and sham acupuncture produced similar frequency of ovulation and improved LH to FSH ratios in women with polycystic ovary syndrome. J Clin Endocrinol Metab. 2011;96(10):3143-50. doi: 10.1210/jc.2011-1126
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.