ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПРОФІЛАКТИЧНОЇ РОБОТИ ЗАКЛАДІВ ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.XI.2.40.2021.2Ключові слова:
сімейна медицина; щеплення; профілактика.Анотація
Вступ. Стаття присвячена проблемним питанням профілактичної роботи закладів первинної медичної
допомоги.
Мета роботи - проведення аналізу ефективності профілактичних напрямків роботи лікарів первинної
мережи.
Матеріал і методи дослідження. Вивчено виконання обсягів профілактичних щеплень за 2018-2020 роки,
результатів профілактичних оглядів дітей. Проведено анкетування медичних працівників та батьків дітей
щодо ефективності профілактичної роботи.
Результати дослідження. Нерегулярне постачання вакцин (від 35 до 78 % за всіма групами імунологічних
препаратів) суттєво вплинуло на виконання обсягів профілактичних щеплень, які зменшились у порівнянні з
минулими роками. Проблемним аспектом залишається невпевненість самих медичних працівників у безпеці
вакцин, яка складає відповідно (65,33±2,92 %) у сімейних лікарів та (51,24±2,53%) у медичних сестер. Прикладом успішної профілактичної роботи є зростання кількості дітей до 6 місяців, що вигодовувались виключно грудним молоком (74,3 %) та прихильність батьків до грудного вигодовування (83,5-85,5 %).
Висновки. Проблемними питаннями профілактичної роботи є дефіцит часу, відсутність вакцин, низький
престиж профілактичної роботи та відсутність матеріальних передумов. Від 30,6 % батьків у педіатрів
до 41,7 % батьків у сімейних лікарів незадоволені обсягами інформації, отриманої від медичних працівників.
Посилання
.1 Lotots'ka OV, Kondratiuk VA, Sopel' OM, Kryts'ka HA, Pashko KO, Fedoriv OIe. Profilaktychna medytsyna yak vazhlyva skladova hromads'koho zdorov’ia [Preventive medicine as an important component of public health]. Visnyk sotsial'noi hihiieny ta orhanizatsii okhorony zdorov’ia Ukrainy. 2019;2:40-3. doi: 10.11603/1681-2786.2019.2.10478 (in Ukrainian).
.2 Rynda FP. Stan zastosuvannia profilaktychnykh metodiv u praktychnii diial'nosti likariv zahal'noi praktyky – simeinykh likariv [State of application of preventive methods in practice of general practitioners – family doctors]. Visnyk sotsial'noi hihiieny ta orhanizatsii okhorony zdorov’ia Ukrainy. 2016;1:14-23. doi: 10.11603/1681-2786.2016.1.6590 (in Ukrainian).
.3 Mel'nychuk LV, Hodovanets' YuD, Sem'ianiv MM, Vostrikova IS. Aktual'ni pytannia imunizatsii ditei u realiiakh antyvaktsynal'noho rukhu [The actual issues of immunization of children in the realities of anti-vaccinal campaign]. Neonatolohiia, khirurhiia ta perynatal'na medytsyna. 2018;8(2):5-9. doi: 10.24061/2413-4260.VIII.2.28.2018.1(in Ukrainian).
.4 Mel'nychuk LV, Domitraschuk IS, Vostrikova IS. Efektyvnist'imunizatsii diteiv umovakhspalakhu koru [Effectiveness of сhildhood immunization in conditions measles outbreak]. SWorld Journal. 2020;4(2):34-7. (in Ukrainian).
.5 Mavrutenkov VV, Revenko HO. Vaktsynoprofilaktyka: dosiahnennia, problemy i perspektyvy rozvytku [Vaccine prophylaxis: achievements, problems, perspectives of development]. Medychni perspektyvy. 2016;21(3):56-61. (in Ukrainian).
.6 Mel'nyk PS, redaktor. Schorichna dopovid' pro stan zdorov’ia naselennia, sanitarno-epidemichnu sytuatsiiu ta rezul'taty diial'nosti systemy okhorony zdorov’ia Ukrainy. 2016 rik [Annual report on the state of health of the population, the sanitary and epidemiological situation and the results of the health care system of Ukraine. 2016]. Kiev; 2017. 516s. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.