ОСОБЛИВОСТІ ДИНАМІКИ ІНТЕГРАЛЬНОГО ПОКАЗНИКА РЕДОКС-СТАТУСУ КЛІТИН У ДОНОШЕНИХ НОВОНАРОДЖЕНИХ ПІСЛЯ ПЕРЕНЕСЕНОЇ ГІПОКСІЇ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.V.4.18.2015.4Ключові слова:
новонароджений, гіпоксія, лактат, піруват, співвідношення НА Д /НАДНАнотація
Нікотинамід-динуклеотиди (НАД) є фундаментальними факторами клітинної смерті. Інтегральним показником спрямованості окисно-відновного стану клітин є розрахунковий показник співвідношення вільних пар НА Д+/НАДН у лактатдегидрогеназній системі.
Мета. Встановити особливості редокс-статусу клітин у доношених новонароджених після перенесеної гіпоксії на підст аві вивчення динаміки співвідношення НА Д+/НАДН.
Матеріал та методи дослідження. Комплексне обстеження в динаміці раннього неонатального періоду проведено у 71 доношеної дитини. За оцінкою при народженні 7-8 балів за шкалою Апгар діти були віднесені до 1 основної групи (15); за умов оцінки 5-7 балів – до 2 групи (20); 1-4 бали – до 3 групи (16). Діти, які народилися у задовільному стані, увійшли у групу порівняння (20). Додатково визначали концентрацію лактату, пірувату, активність ЛДГ т а розраховували співвідношення НА Д+ /НАДН у лактатдегідрогеназній системі.
Результати дослідження. У здорових новонароджених спостерігається помірне підвищення концентрації лактату та пірувату, активності ЛДГ, що свідчить про певний гіпоксичний рівень відразу після народження. Високе значення співвідношення НАД+/НАДН свідчить про наявність респіраторного оксидативного стресу після народження. На кінець раннього неонатального періоду відбувається зниження показника до фізіологічних стандартних значень.
Значення співвідношення НАД+/НАДН у новонароджених 1 основної групи в перші доби знижене до гіпоксичних рівнів та лишається подібним протягом 7-10 діб життя. За умов помірної асфіксії динаміка співвідношення НАД+/НАДН віддзеркалює зміну гіпоксичного стану в перші доби життя на нормоксію, яку можна порівняти із значеннями у здорових новонароджених. Після перенесеної асфіксії тяжкого ступеня в перші доби життя спостерігається вкрай низьке співвідношення НАД+/НАДН. На 7-10 добу його значення зростає до рівня, який значно вищий за показник у здорових новонароджених та свідчить про гіпероксичний стан.
Висновки. Співвідношення НАД+/НАДН є чутливим інтегральним показником енергетичного обміну, ефективності проведеної терапії т а підґрунтям для її к орекції з метою уникнення гіпероксії та оксидативного стресу.
Посилання
.1 Belenky P. Bogan KL, Brenner C. NAD+ metabolism in health and disease.Trends Biochem.Sci.2007;32(1):12–19.
.2 Evrard P. Pathophysiology of perinatal brain damage.Dev Neurosci.2001;23(3):171-4.
.3 Lin SJ. Nicotinamide adenine dinucleotide, a metabolic regulator of transcription, longevity and disease.Curr. Opin. Cell Biol.2003;15(2):241–6.
.4 McLean C, Ferriero D. Mechanisms of hypoxic-ischemic injury in the term infant.Seminars in Perinatology.2004;28(6):425-32.
.5 Pollak N, Dolle C, Ziegler M. The power to reduce: pyridine nucleotides-small molecules with a multitude of functions. Biochem J. 2007;402:205-18.
.6 Chong ZZ, Lin SH, Li F, Maiese K. The sirtuin inhibitor nicotinamide enhances neuronal cell survival during acute anoxic injury through AKT, BAD, PARP, and mitochondrial associated "antiapoptotic" pathways. Curr Neurovasc Res. 2005;2:271-85.
.7 Umemura K, Kimura Н. Determination of oxidized and reduced nicotinamide adenine dinucleotide in cell monolayers using a single extraction procedure and a spectrophotometric assay. Anal Biochem. 2005;338:131-5.
.8 Virag L, Szabo C. The therapeutic potential of poly(ADP-ribose) polymerase inhibitors. Pharmacol Rev. 2002;54:375-429.
.9 Ying W. NAD+ and NADH in brain functions, brain diseases and brain aging.Front in Biosci. 2007;12:1863-88.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 T. Kurilina, T. Znamenska, A. Pysariev, N. Potapenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.