ГУМОРАЛЬНІ ФАКТОРИ МУКОЗАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ТА НАБУТОГО ІМУНІТЕТУ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ ПІХВИ ДІВЧАТ ПУБЕРТАТНОГО ПЕРІОДУ, ХВОРИХ НА ВУЛЬВОВАГІНІТ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.V.4.18.2015.14Ключові слова:
Вульвовагініт, дівчата пубертатного періоду.Анотація
Вступ. Запалення зовнішніх статевих органів посідає перше місце в структурі гінекологічних захворювань дівчаток і дівчат. Частота вульвовагінітів за даними різних авторів коливається від 12 до 93 %, причому, 60 % патології має рецидивуючий характер. У процесі еволюції вчення про імунітет відбулося виділення «імунної системи слизових оболонок» із загальної імунної системи. У слизовій оболонці знаходяться всі типи імунокомптентних клітин (лімфоцити, лейкоцити, моноцити, макрофаги та ін.), необхідні для формування імунної відповіді.
Мета роботи. Вдосконалити методи діагностики з метою оптимізації лікування та профілактики вульвовагінітів у дівчат для збереження репродуктивного потенціалу в майбутньому.
Завдання дослідження. Визначити особливості гуморального, клітинного, місцевого імунітету, про- та протизапальний цитокіновий статус у дівчат, хворих на вульвовагініти.
Методи дослідження: імунологічний, статистичний.
Результати та їх обговорення. Показано, що розвиток вульвовагініту у дівчат пубертатного періоду супроводжується зростанням у вульвовагінальному вмісті активності лізоциму на 67,80%, що підтверджує наявність антигенної (мікробної) стимуляції факторів і механізмів неспецифічного протиінфекційного захисту (природного імунітету) слизової оболонки піхви у дівчат пубертатного періоду, хворих на вульвовагініт. Зростає також концентрація секреторного IgА на 76,06%, що є свідченням активації не тільки неспецифічних факторів і механізмів протиінфекційного захисту, а також формування специфічних механізмів реактивності слизової оболонки піхви у цих пацієнтів.
Показано, що у дівчат пубертатного періоду, хворих на вульвовагініт, суттєво підвищується концентрація доімунних та імунних цитокінів, що є свідченням наявності антигенної стимуляції (мікробної контамінації) та підвищеної активації факторів і механізмів як неспецифічного протиінфекційного захисту, так і формування адекватної специфічної імунної відповіді за рахунок підвищення регуляторної функції доімунних та імунних цитокінів.
Зростає на 16,67% кількість ФНП-α, який вважається одним із центральних регуляторів вродженої реактивності, поряд із IL-1β та інтерферонами α і β. Основними клітинами, що секретують ФНП-α, є моноцити/макрофаги і природні кілери. ФНП-α є основним медіатором, який синтезується клітинами макроорганізму у відповідь на контамінацію патогенних грамнегативних бактерій (ліпополісахаридів).
Підвищення на 81,17% концентрації IL-1β, основного медіатора запальних процесів з багатофункціональною роллю свідчить про активацію продукції IL-2, який викликає продукцію гепатоцитокінами білків гострої фази, що підвищує активність захисної функції запальної реакції. Концентрація багатофункціонального IL-6 підвищується на 49,28%, що засвідчує те, що у дівчат пубертатного періоду, хворих на вульвовагініт, посилюється процес диференціації В-лімфоцитів і продукції імуноглобулінів всіх класів та продукції білків гострої фази. Зростання на 21,13% протизапального імунного IL-10 є свідченням здійснення супресорної дії на формування специфічної імунної відповіді, інгібування продукції прозапальних цитокінів Т-хелперами І типу (Th-1), що покращує ефективність клітинної імунної відповіді.
Висновок. Перераховане вище засвідчує те, що розвиток вульвовагініту в дівчат пубертатного періоду супроводжується активізацією факторів і механізмів неспецифічного протиінфекційного і специфічного імунного як системного, так і локального захисту. При цьому активується регуляторна функція доімунних (першого покоління) та імунних (другого покоління) цитокінів у периферійній крові, а також підвищується захисна функція неспецифічних (лізоциму) та специфічних імунних (секреторного імуноглобуліну А (sIgA)) гуморальних факторів секреторного вмісту піхви.
Посилання
.1 Andriiets' OA, Dan'kova KIu, Bodnariuk OI ta in. Znachennia mikst-infektsii v etiolohii vul'vovahinitiv u divchatok neitral'noho viku [The value of mixed infections in the etiology of vulvovaginitis in girls age neutral]: materialy V mizhnarodnoi naukovo-praktychnoi konferentsii studentiv ta molodykh vchenykh "Novitni pidkhody do likuvannia v suchasnii medytsyni"; 17-19 kvitnia 2007r; Uzhhorod; 2007, p. 139 (in Ukrainian).
.2 Borisova ZK, Ryzhova NK, Garevskaja JuA. Zabolevaemost' devushek-podrostkov, svjazannaja s reproduktivnym zdorov'em [Morbidity of adolescent girls associated with reproductive health]. Medicinskij al'manah. 2009;4 (9):111-114 (in Russian).
.3 Herasymova TV. Osoblyvosti terapii zapal'nykh zakhvoriuvan' u hinekolohii dytiachoho ta pidlitkovoho vik [Features of treatment of inflammatory diseases in gynecology, children's and teen age]. Medytsynskye aspektы zdorov'ia zhenschynы. 2012;2(53):36-40(in Ukrainian).
.4 Dubchak AIe, Shkiriak-Nyzhnyk ZA. Suchasni tendentsii formuvannia reproduktyvnoho potentsialu v divchat-pidlitkiv [Modern trends in the development of reproductive potential in adolescent girls] (ohliad literatury). Zdorov'e zhenschynы. 2012;4(70):41-3(in Russian).
.5 Voropaeva EA, Afanas'ev SS, Kudrjavceva MV et al. Mikrojekologija i pokazateli gumoral'nogo immuniteta vlagalishha zhenshhin s nespecificheskimi vospalitel'nymi zabolivanijami genitalij [Microecology and indices of humoral immunity of the vagina of women with nonspecific inflammatory genital wounds]. Zhurnal mikrobiologii. 2005;3:65-69 (in Russian).
.6 Tan'ko OP, Samojlova MV. Immunoterapija vospalitel'nyh processov genitalij v pubertatnom vozraste [Immunotherapy of inflammatory processes of genitals at pubertal age]. Zdorov'e zhenshhiny. 2008;33(1):104-106(in Russian).
.7 Frazer LC, Sullivan JE, Zurenski MA et al. CD4+ T Cell Expression of MyD88 Is Essential for Normal Resolution of Chlamydia muridarum Genital Tract Infection. J. Immunology. – 2013;191(8):4269-4279.
.8 Hvid M, Baczynska A, Deleuran B et al. Interleukin-1 is the initiator of Fallopian tube destruction during Chlamydia trachomatis infectio. Cellular Microbiology. 2007;9(12):2795–2803.
.9 Bilochenko AM, Halaziuk LV. Kliniko-imunolohichni aspekty vykorystannia probiotykiv u likuvanni vul'vovahinitiv u ditei [Clinical and immunological aspects of probiotics in the treatment of vulvovaginitis in children]. Reproduktyvnoe zdorov'e zhenschynы. 2006;2(26):140-142 (in Ukrainian).
.10 Trunova L, Gorobenko O, Shvajuk A i dr. Osobennosti immunovospalitel'nogo processa pri klinicheskoj remissii hronicheskih infekcionno-vospalitel'nyh zabolevanij pridatkov matki u devushek pubertatnogo vozrasta [Features of the immune-inflammatory process in the clinical remission of chronic infectious-inflammatory diseases of the uterine appendages in girls of pubertal age]. Immunopatologija. Allergologija. Infektologija. 2010;4:67-72 (in Russian).
.11 Gasche C, Dakos S, Dejaco C et al. IL-10 secretion and sensitivity in normal human intestine and inflammatory bowel disease. J. Clin. Immunol. 2010;20(20):362-370.
.12 Kapustnik NV. Kliniko-immunologicheskie osobennosti i optimizacija lechenija vospalitel'nyh zabolevanij pridatkov matki [Clinical and immunological features and optimization of treatment of inflammatory diseases of the uterine appendages]. Eksperemental'na і klіnіchna medicina. 2011;3:141-144 (in Russian).
.13 Hooton TM, Stamm WE. Diagnosis and treatment of uncomplicated urinary tract infection. Infect Dis. Clin. North Am. 2007;11:551-581.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 O. V. Bochkareva, O. A. Andriets, O. I. Bodnar
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.