КОМПЛЕКСНИЙ НЕЙРОМОНІТОРИНГ НОВОНАРОДЖЕНОГО З ПРОЯВАМИ АСФІКСІЇ ТЯЖКОГО СТУПЕНЯ ТА ПРОВЕДЕННЯМ ЛІКУВАЛЬНОЇ ГІПОТЕРМІЇ (КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК)
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.XI.1.39.2021.9Ключові слова:
новонароджений; асфіксія при народженні; лікувальна гіпотермія; комплексний нейромоніторинг; параінфрачервона спектроскопія; нейросонографія; магнітно-резонансна томографія; електроенцефалографія; полісомнографія.Анотація
Асфіксія при народженні є окремою нозологічною формою, яку характеризують клінічні симптоми кардіореспіраторної та неврологічної депресії новонародженого з можливим наступним розвитком
енцефалопатії та поліорганної дисфункції, а також лабораторні ознаки шкідливої дії гіпоксії на організм
плода до або під час пологів (значний метаболічний або змішаний ацидоз у крові з артерії пуповини). Сучасним
методом лікування дітей з проявами асфіксії є лікувальна гіпотермія, проведення якої повинно супроводжуватися постійним моніторингом церебральних функцій пацієнта.
У статті представлено клінічний випадок асфіксії тяжкого ступеня у доношеного хлопчика, який народився шляхом кесарського розтину у зв'язку з дистресом плода та вилиттям меконіальних навколоплідних вод.
Оцінка за шкалою Апгар склала наприкінці першої хвилини життя 1 бал, п'ятої хвилини – 3 бали. На етапі
пологового будинку розпочата лікувальна гіпотермія шляхом пасивного охолодження, яка була продовжена в
умовах відділення інтенсивної терапії НДСЛ “ОХМАТДИТ” МОЗ України (м. Київ, Україна).
Дитині проводився динамічний комплексний нейромоніторинг, який включав в себе клінічну оцінку неврологічного статусу, церебральну оксиметрію за технологією параінфрачервоної спектроскопії, нейросонографію, магнітно-резонансну томографію, відео-електроенцефалографічний моніторинг, полісомнографію.
Результати комплексного обстеження дитини надали змогу своєчасно встановити функціональні маркери
церебральних порушень: депресію кіркового ритму, електроклінічні судоми, зміни оксигенації тканин мозку,
ознаки лейкомаляції та ішемічні зміни тощо. Виявлено полісомнографічні ознаки снозалежних дихальних розладів з розвитком синдрому апное-гіпопное легкого ступеня, синусових брадикардій, затримкою формування
фізіологічних прекурсорів сну. При катамнестичному спостереженні у віці 2 місяців відмічені прояви синдрому рухових порушень без ознак формування структурної епілепсії.
Висновок. Грамотна інтерпретація результатів неврологічного обстеження та документування інструментальних маркерів пошкоджень головного мозку є важливими для контролю лікувальної гіпотермії, оцінки
ступеня тяжкості гіпоксичного пошкодження головного мозку, своєчасної діагностики судомного синдрому,
визначення ефективності лікувального комплексу, а також прогнозу подальшого розвитку дитини.
Посилання
Уніфікований клінічний протокол «Початкова, реанімаційна і післяреанімаційна допомога новонародженим в Україні, Рекомендації щодо використання діагнозу «асфіксія при народженні» (Р21.0, Р21.1, Р21.9)
Odd D, Heep A, Luyt K, Draycott T. Hypoxic-ischemic brain injury: Planned delivery before intrapartum
events. J Neonatal Perinatal Med. 2017;10(4):347-353. doi: 10.3233/NPM-16152
Gillam-Krakauer M, Gowen Jr CW. Birth Asphyxia. In: StatPearls. StatPearls Publishing, Treasure Island (FL); 2020.
Vannucci RC. Hypoxic-ischemic encephalopathy. Am J Perinatol. 2000;17:113-120. doi: 10.1055/s-2000-9293
Fredricks TR, Gibson C, Essien F, Benseler JS. Therapeutic hypothermia to treat a newborn with perinatal
hypoxic-ishemic encephalopathy. The Journal of the American Osteopathic Association. 2017;117(6):393-398.
Davies A, Wassink G, Bennet L, Gunn AJ, Davidson JO. Can we further optimize therapeutic hypothermia for
hypoxic-ischemic encephalopathy? Neural Regen Res. 2019;14(10):1678-1683. doi: 10.4103/1673-5374.257512
Niezen CK, Bos AF, Sival DA, Meiners LC, ter Horst HJ. Amplitude-Integrated EEG and cerebral Near-Infrared
Spectroscopy in cooled, asphyxiated infants. Am J Perinatol 2018; 35(09): 904-910. DOI: 10.1055/s-0038-1626712
Європейські стандарти допомоги для забезпечення здоров'я новонароджених. Медична допомога та
клінічна практика. Асоціація неонатологів України, 2019. 84 с.
Wise MS, Nichols CD, Grigg-Damberger MM, Marcus CL, Witmans MB, Kirk VG, D’Andrea LA, Hoban
TF. Executive summary of respiratory indications for polysomnography in children: an evidence-based review.
Sleep. 2011;34(3):389-98.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.