ХІРУРГІЧНІ УСКЛАДНЕНННЯ ПІСЛЯ ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНОЇ ВАКЦИНАЦІЇ ТА ПІДХОДИ ДО ЇХ ЛІКУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2413-4260.IX.1.31.2019.4Ключові слова:
протитуберкульозна вакцинація, ускладнення, дітиАнотація
Вступ. Одним з найголовніших компонентів програми боротьби з туберкульозом серед дітей як в усьому світі, так і в Україні є вакцинація БЦЖ. Доведено, що якісне проведення імунізації зменшує захворюваність на туберкульоз у 7–10 разів, а інфікованість — у 1,5–3 рази. Однак введення вакцини може викликати розвиток ускладнень, частота яких за даними різних авторів знаходиться у межах 0,004 % - 2,5 %.
Мета і завдання дослідження. Вивчити поширеність, характер перебігу та основні підходи до лікування хірургічних ускладнень протитуберкульозної імунізації.
Матеріали та методи. Проведено всебічний аналіз наукових даних щодо розвитку ускладнень вакцинації БЦЖ та власних клінічних спостережень.
Результати та їх обговорення. Хірургічні ускладнення імунізації БЦЖ у більшості випадків пов'язані з порушенням методики введення вакцини, підвищенням її реактогеності, пониженою імунологічною реактивністю вакцинованих. БЦЖ-ити часто виникають на фоні анемії (22,3 %) та неспецифічних запальних захворювань (4,5 %). За локалізацією виявлено враження пахвових лімфовузлів зліва у 88,2 %, надключичних лімфовузлів – 2,3 %. Холодний абсцес – 9,1 % дітей. Анемію діагностовано у 22,3 % дітей. Пригнічення ефекторної ланки імунної відповіді пояснювалося підвищенням індексу співвідношення лімфоцитів і моноцитів у 64,3 % випадках. Обсяг хірургічного втручання при БЦЖ-ускладненнях визначають в залежності від стадії, характеру та виразності запальних змін в лімфатичних вузлах, але лікування в післяопераційному періоді здійснюється згідно з рекомендаціями фтизіатра.
Висновки. Ускладнення БЦЖ-щеплень частіше розвиваються у хлопчиків (у 62,7 проти 37,3 % дівчаток). Обчислення інтегральних гематологічних індексів імунологічної толерантності організму дозволяє вчасно прогнозувати порушення стану імунітету у вакцинованих дітей із розвитком ускладнень. Ускладнення вакцинопрофілактики туберкульозу на сьогодні все частіше пов'язані із пониженою імунологічною реактивністю імунізованих, що потребує дослідження імунного захисту новонароджених як перед щепленням проти туберкульозу, так і в післявакцинальному періоді.
Посилання
.1 Unifikovanyi klinichnyi protokol pervynnoi, vtorynnoi (spetsializovanoi) ta tretynnoi (vysokospetsializovanoi) medychnoi dopomohy doroslym [Unified clinical protocol of primary, secondary (specialized) and tertiary (highly specialized) medical care to adults]. Tuberkuloz. Zatverdzheno Nakazom Ministerstva okhorony zdorov’ia Ukrainy vid 04.09.2014 № 620 [Internet]. Kyiv: MOZ Ukrainy; 2014[tsytovano 2019 Sich 23]. Dostupno: http://mtd.dec.gov.ua/images/dodatki/2014_620_TB/2014_620_YKPMD_TB.pdf (in Ukrainian).
.2 Bilohortseva OI. Imunoprofilaktyka tuberkul'ozu u ditei: problemy i perspektyvy [Immunoprophylaxis of tuberculosis in children: problems and perspectives]. Ukrains'kyi pul'monolohichnyi zhurnal. 2008;3(dod):29-30. (in Ukrainian).
.3 Bilomeria TA, Kolomiitseva HM, Kyrylova TA, Skrypka LV, Yurinok NV. Uskladnennia u ditei pislia BTsZh-vaktsynatsii [Complications for children after BGG-vaccination]. Infektsiini khvoroby. 2011;1:53-5. (in Ukrainian).
.4 Bilomeria TA, Kolomiitseva HM, Kyrylova TA, Skrypka LV, Yurinok NV. Uskladnennia u ditei pislia BTsZh-vaktsynatsii [Analysis of the causes of complications after BCG vaccination]. Infektsiini khvoroby. 2011;1:53-5. (in Ukrainian).
.5 Zhurilo IP, Cherkun AV, Latyshov TV, Kirillova IN, Inozemtsev IN, Buslaeva AI. Postvaktsinal'nye BTsZh-oslozhneniya v detskoy khirurgicheskoy praktike [Postvacсinal BCG complications in pediatric surgical practice]. Khirurhiia dytiachoho viku. 2012;4:70-4.
.6 Levi DT, Aleksandrova NV, Rukhamina ML i dr. Oslozhneniya vaktsinatsii BTsZh [Complications of BCG vaccination]. V: Materially Vseros. nauch.-prakt. konf. Vaktsinologiya 2010. Sovershenstvovanie immunobiologicheskikh sredstv profilaktiki, diagnostitki i lecheniya infektsionnykh bolezney. 2010 Noya 9-10; Moscow. Moscow; 2010. (in Russian).
.7 Ks'onz IV, Pokhyl'ko VI, Koval'ova OM, Hryschenko MI, Poltorapavlov VA. Rehionarnyi spetsyfichnyi limfadenit pislia scheplennia BTsZh u ditei. Pohliad na problemu. Khirurhichnyi menedzhment [The regional special lymphadenitis afterbcg vaccination in children. A look at the problem. Surgical management]. Neonatolohiia, khirurhiia ta perynatal'na medytsyna. 2012;2(2):41-5. in Ukrainian).
.8 Kostromina VP, Stryzh VO. BTsZh-vaktsynatsiia u ditei ta yii mozhlyvi uskladnennia [BCG vaccination in children and its possible complications]. Zdorov’ia Ukrainy [Internet]. 2008[tsytovano 2018 Hru 25];4. Dostupno na: http://health-ua.com/article/16857-btczhvaktcinatcya-u-dtej-ta--mozhliv-uskladnennya
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 N. A. Matsehora, L. P. Omelian, M. G. Melnychenko, V. A. Gudz
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
- істотність частини вклада в концепцію і дизайн, отри-мання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
- написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
- остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнята, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленої рукописи в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за подтверждленіе остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором.Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленої рукописи.